در این پروژه هدف کنترل یک موتور القایی با روش DTC یا کنترل مستقیم شار و گشتاور است. در این روش کنترلی با اندازه گیری ولتاژ و جریان استاتور ، فرمان لازم برای تنظیم گشتاور و شار به یک جدول کلید زنی داده میشود و سپس این جدول فرمان سوییچینگ را به اینورتر میدهد. یکی از بزرگترین مزایای این روش کنترلی سرعت پاسخ بسیار سریع آن است و همچنین پیاده ساری آن نسبتا ساده است و تنها به مقدار مقاومت استاتور موتور برای محاسبات نیاز دارد.

در شکل زیر طرح کلی شبیه سازی را مشاهده میکند:

درایو DTC موتور القایی

با وارد کردن مقدار سرعت مرجع در شبیه سازی ، که در اینجا ۱۰۰۰ دور بر دقیقه وارد شده است ، این سیستم سعی میکند تا با اعمال یک جریان مناسب به موتور گشتاور الکترومغناطیسی موتور را طوری تغییر دهد که سرعت به سرعت مرجع برسد و از طرفی از وارد کردن جریان اضافه به موتور جلوگیری کند.

نمودار سرعت و جریان استاتور در شکل های زیر رسم شده است. مقدار سرعت مرجع برابر ۱۰۰۰ بوده که موتور بسیار سریع به آن رسیده است. در ۰.۵ ثانیه نیز به موتور بار اعمال می شود اما سرعت آن افت نکرده است.

سرعت روتور در درایو موتور القایی DTC

سرعت روتور در روش کنترلی DTC

مشاهده میشود که در ۰.۲۳ ثانیه اول ، موتور در حال شتاب گیری است و پس از اینکه به سرعت مرجع رسید بلافاصله گشتاور را طوری تنظیم میکند تا سرعت مرجع را دنبال کند.

جریان استاتور در درایو موتور القایی DTC

جریان استاتور در روش کنترلی DTC

با توجه به توضیحات قبل در ۰.۲۳ ثانبه اول که موتور سعی میکند با بیشترین شتاب به سرعت مورد نظر برسد ، جریان استاتور حدود ۴.۵ آمپر است که همان جریان نامی موتور است . سپس چون موتور به سرعت مورد نظر رسیده پس گشتاور کمی برای غلبه بر تلفات مکانیکی نیاز دارد تا سرعت را حفط کند پس جریان کاهش میابد. در ۰.۵ ثانیه ، گشتاور بار به موتور اعمال میشود و بلافاصله درایو با افزایش جریان استاتور گشتاور موتور را بالا میبرد تا سرعت افت نکند.

این پروژه با متلب ۲۰۱۵ شبیه سازی و اجرا میشود ، فایل پروژه شامل فایل شبیه سازی و فایل ورد توضیحات کامل شبیه سازی است. شما میتوانید این پروژه را به قیمت ۴۰۰۰۰ تومان به صورت آنلاین خریداری کنید.

قبل از خرید این راهنما را مطالعه کنید ، شاید مفید باشد.

۴۰۰,۰۰۰ ریال – خرید

 

سوالات و نظرات خود را در بخش تماس با ما و یا در قسمت نظرات همین نوشته بیان کنید.

درباره danesh_admin

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *