مبدل pfc یا اصلاح ضریب توان به دسته ای از مبدل های AC-DC میگویند که میتوانند توان الکتریکی را از شکل AC به DC تبدیل کنند و در عین حال جریان سمت AC آنها کاملا سینوسی ، بدون هارمونیک و هم فاز با ولتاژ ورودی است که موجب میشود ضریب توان ورودی بسیار بالا (بیش از ۰.۹۹) باشد بنابراین توان راکتیو از شبکه کشیده نمی شود و هارمونیکی نیز به شبکه وارد نمی شود . از این رو این مبدل ها از نظر مسائل مربوط به کیفیت توان بسیار مورد توجه قرار گرفته اند.

در این پروژه یک مبدل pfc با توان خروجی حدود ۷۰۰ وات با ولتاژ خروجی حدود ۳۸۰ ولت ، شبیه سازی شده است که البته این مقدار قابل تغییر است. در شکل زیر میتوانید مدار پروژه را مشاهده کنید:

مدار مبدل اصلاح ضریب توان در متلب

مبدل pfc در متلب

همان طور که مشاهده میکنید این مدار بر اساس مبدل boost کار میکند و همچنین در ورودی این مدار یک فیلتر برای حذف EMI و هارمونیک های فرکانس بالا قرار داده شده است که اختیاری میباشد اما وجود آن کیفیت جریان ورودی را بالا می برد. ولتاژ خروجی مبدل های pfc در حالت تکفاز معمولا بین ۳۸۰ ولت و ۴۰۰ ولت انتخاب می شود.

ولتاژ و جریان ورودی سمت AC در شبیه سازی به صورت زیر است :

شکل موج جریان و ولتاژ ورودی مبدل pfc

ولتاژ و جریان ورودی مبدل اصلاح ضریب توان

همان طور که در شکل بالا مشاهده میکنید ، ولتاژ ورودی دارای یک دامنه ۳۱۰ ولتی یا همان ۲۲۰ ولت rms است . و جریان ورودی نیز دامنه ۴ آمپر یا ۲.۸۳ آمپر rms است . نکته قابل توجه این است که جریان به شکل کاملا سینوسی و هم فاز با ولتاژ است.

ولتاژ خروجی و جریان سلف مدار بوست به صورت زیر است :

شکل موج ولتاژ خروجی و جریان سلف در مبدل اصلاح ضریب توان

ولتاژ خروجی مبدل pfc

ولتاژ خروجی ۳۸۰ ولت با ریپل کمتر از ۳ درصد است . توجه شود که با توجه به معادلات مدار PFC ، ولتاژ خروجی مبدل های PFC همواره دارای کمی ریپل میباشد و نمیتوان ولتاژ خروجی را کاملا صاف و بدون ریپل قرار داد.

جریان سلف مدار بوست ۴ آمپر و به دلیل فرکانس کلیدزنی بالای مدار ، دارای هارمونیک های فرکانس بالا است که این هارمونیک ها توسط فیلتر EMI حذف می شوند.

این پروژه با متلب ۲۰۱۵ شبیه سازی و اجرا می شود. برای خرید آنلاین این پروژه به قیمت ۳۵ هزار تومان بر روی لینک زیر کلیک کنید.

قبل از خرید این راهنما را مطالعه کنید ، شاید مفید باشد.

۳۵۰,۰۰۰ ریال – خرید

 

سوالات و نظرات خود را در بخش تماس با ما و یا در قسمت نظرات همین نوشته بیان کنید.

درباره danesh_admin

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *